Stare, zabytkowe motocykle. Informacje, jakich nie znajdziesz gdzie indziej. Obszerne opisy, szczegóły techniczne, ilustracje. Historia i ciekawostki
RSS
piątek, 01 sierpnia 2014

Producent: Douglas Motors Ltd., Kingswood, Bristol, Anglia

Motocykl Douglas K 2 3/4 HP  1913

Historia tej firmy sięga roku 1906, kiedy to 27-letni William Douglas kupił w innej angielskiej wytwórni - Fairy - leżący silnik dwucylindrowy o przeciwbieżnych tłokach (boxer). Gdy w dwa lata później firma Fairy zaniechała produkcji motocykli, pojazdy Douglasa znalazły się w europejskiej czołówce.

Leżące silniki - typu boxer - stosowano w motocyklach ponad pięćdziesięciu firm - poczynając od ABC, BMW przez Pucha, na Zundappie kończąc. W odróżnieniu od najbardziej znanych koncepcji, np. firmy BMW, wytwórnia Douglas ulokowała silnik wzdłużnie. Zalety tego rozwiązania potwierdziły się w pełni w wyścigach Tourist Trophy w 1912 roku, w których zawodnicy W. H. Bashall i E. Kicham startujący na Douglasach zajęli dwa pierwsze miejsca w klasie junior TT, jak nazywano kategorię do pojemności skokowej 350 cm3.

Model 2 3/4 HP miał dwucylindrowy silnik leżący o pojemności skokowej 348 cm3. Przy stopniu sprężania 4 : 1 silnik osiągał moc 4,8 kW (6,5 KM) przy 3600 obr/min.* Napęd z silnika do skrzyni biegów - o dwóch lub trzech przełożeniach - był przekazywany za pomocą przekładni łańcuchowej, zaś ze skrzyni na tylne koło - pasem klinowym. Po lewej stronie silnika znajdowało się wąskie koło zamachowe o dużej średnicy (cecha charakterystyczna wszystkich Douglasów z tego okresu). Motocykl miał rurową ramę, zawieszenie przednie resorowane na sprężynach śrubowych i dwa hamulce, z których przedni działał na obręcz przedniego koła a tylny - na obręcz koła pasowego. Producent podawał, że zużycie paliwa wynosiło 2,5 1/100 km. Przy masie własnej 78 kg pojazd rozwijał prędkość dochodzącą do 75 km/h. Model „K” odznaczał się dobrą statecznością, był łatwy do prowadzenia, a przede wszystkim miał prostą konstrukcję. W instrukcji obsługi fragment dotyczący konserwacji poprzedzony był słowami: „Don’t touch it unnecessary” - nie dotykajcie go zbytecznie! Dzięki tym właściwościom, do których zaliczała się także niska cena - 50 funtów - Douglas stał się w krótkim czasie najpopularniejszym angielskim motocyklem.

Z powojennych sukcesów należy wymienić zwycięstwo Toma Shearda z 1923 roku w klasie senior TT i Frieddiego Dixona w pierwszych wyścigach Tourist Trophy z bocznym wózkiem. Przed swoim upadkiem (w 1956 roku) firma produkowała znane włoskie skutery Vespa.

* Źródła angielskie i amerykańskie podają, że moc wynosiła 2,75 KM